BitLab hosting
Početna stranica > Novosti

Članice ŠOS-a potpisale 22 dokumenta: Protiv širenja oružja za masovno uništenje, oružja u kosmosu, mešanja u unutrašnje poslove...

Članice ŠOS-a potpisale 22 dokumenta: Protiv širenja oružja za masovno uništenje, oružja u kosmosu, mešanja u unutrašnje poslove...
14.06.2019. god.


Protiv profileracije oružja za masovno uništenje

Članice ŠOS-a zagovaraju koordinaciju napora svih zemalja u borbi protiv proliferacije oružja za masovno uništenje i trke u naoružanju, sledi iz potpisane danas u Biškeku, Deklaracije Saveta šefova država Šangajske organizacije za saradnju.

"Države članice smatraju da pretnje bezbednosti zahtevaju posebnu pažnju, blisku koordinaciju i konstruktivnu interakciju svetske zajednice“, navodi se saopštenju.



Naglašava se suprotstavljanju terorizmu, širenju terorističke i ekstremističke ideologije, stranim teroristima koji se vraćaju, širenju oružja za masovno uništenje, te se naglašava rizik od trke u naoružanju. Pored toga, zemlje ŠOS-a smatraju da nerešeni regionalni i lokalni sukobi podrivaju međunarodni sistem bezbednosti, krijumčarenje narkotika, organizirani kriminal, trgovina ljudima, kriminal u oblasti informacionih i komunikacijskih tehnologija, nestabilnost na tržištima hrane, klimatske promene, nedostatak vode za piće, širenje zaraznih bolesti i drugo.



Protiv tehnologija koje podrivaju bezbednost


Lideri država Šangajske organizacije za saradnju složili su se da se suprotstave korišćenju informacionih i komunikacionih tehnologija u cilju podrivanja bezbednosti na teritoriji ŠOS-a, navodi se u Biškekovskoj deklaraciji Saveta šefova država članica organizacije.

"Države članice će se suprotstaviti korišćenju informacionih i komunikacionih tehnologija za podrivanje političke, ekonomske i javne bezbednosti u zemljama ŠOS-a, propagandi ideja terorizma, separatizma i ekstremizma korišćenjem interneta", navodi se u saopštenju.

Za kosmos bez oružja

Lideri zemalja članica Šangajske organizacije za saradnju naglašavaju potrebu da se kosmos drži slobodnim od bilo kakvog oružja, te zagovaraju isključivo mirno korišćenje kosmosa, kaže se u deklaraciji šefova država ŠOS-a.

"Države članice izjavljuju da je važno održavati kosmos bez ikakvog oružja i najvažnije je strogo poštivanje postojećeg regulatornog režima koji predviđa isključivo mirno korištenje kosmosa", navodi se u deklaraciji u Biškeku.

Istaknuto je da zemlje ŠOS-a pozdravljaju rad grupe eksperata vlade UN-a. Cilj je da se razmotre i daju preporuke "o suštinskim elementima pravno obavezujućeg međunarodnog instrumenta za sprečavanje trke u naoružanju u kosmosu, uključujući pouzdane garancije da se oružje ne raspoređuje u kosmosu".

ŠOS će povećati učešće u obezbeđivanju mira i bezbednosti

Šangajska organizacija za saradnju će povećati svoje učešće u naporima da se osigura mir i bezbednost, zagovarajući rešavanje sukoba mirnim sredstvima, sledi iz Seklaracije Saveta šefova država članica država.

"ŠOS, kao uticajni i odgovorni učesnik u modernom sistemu međunarodnih odnosa, povećaće svoje učešće u naporima da se osigura mir i bezbednost, dosljedno zagovarajući rešavanje međunarodnih i regionalnih sukoba isključivo mirnim političkim i diplomatskim sredstvima, zasnovanim na načelima jednakosti, poštivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta. i neuplitanja u unutrašnje poslove država, odbijanja upotrebe sile ili pretnje njegovog korištenja“, navodi se u saopštenju objavljenom na sajtu Kremlja.

Nemešanje u unutrašnje stvari drugih država

Lideri Šangajske organizacije za saradnju saopštili su da je neprihvatljivo uplitati se u unutrašnje poslove država pod izgovorom da se suprotstavljaju terorizmu i ekstremizmu, navodi se u Deklaraciji.


"Države članice, naglašavajući da ne može biti opravdanja za bilo kakve terorističke akte i ekstremizam, te smatraju da je važno provesti sveobuhvatne mere za jačanje suzbijanja terorizma i njegove ideologije, kako bi se utvrdili i eliminisali faktori i uslovi pogodni za terorizam i ekstremizam, u unutrašnjim poslovima država pod izgovorom suprotstavljanja terorizmu i ekstremizmu, kao i neprihvatljivosti upotrebe terorističkih, ekstremističkih i radikalnih grupa radi materijalnih ili drugih interesa", navodi se u deklaraciji, prenose RIA Novosti.

Nastavak saradnje po pitanju kontrole naoružanja

Zemlje Šangajske organizacije za saradnju nameravaju da nastave saradnju u pitanjima kontrole naoružanja i miroljubive upotrebe atomske energije, navodi se u Deklaraciji.

"Države članice će nastaviti da sarađuju u pitanjima razoružanja, kontrole i neširenja nuklearnog oružja i kontrole naoružanja, miroljubive upotrebe atomske energije, kao i političkog i diplomatskog odgovora na regionalne izazove režima neproliferacije", navodi se u Dekaraciji.

Pored deklaracijem, učesnici samita Šangajske organizacije za saradnju u Biškeku potpisali su 22 zajednička dokumenta.

ŠOS se sastoji od osam zemalja članica (Indija, Kazahstan, Kirgistan, Kina, Pakistan, Rusija, Tadžikistan i Uzbekistan). Četiri države imaju status posmatrača (Mongolija, Iran, Avganistan i Belorusija), a šest zemalja su partneri u dijalogu (Šri Lanka, Turska, Azerbejdžan, Jermenija, Kambodža i Nepal).

 



  • Izvor
  • foto: © RIA Novosti / Alekseй Družinin/ vostok.rs


Komentara (0) Ostavite Vaš komentar Objavite novost

NOVOSTI IZ RUBRIKE

Predsednici Brazila i Južne Afrike odlučili su da ne učestvuju na tom događaju, koji isključuje Rusiju, navodi se u izveštajima


Investiciona grupa na čelu sa Džaredom Kušnerom sklopila je posao za izgradnju hotela u Beogradu vrednog 500 miliona dolara


Pokušaji uspostavljanja takvih saveza su „štetni i kontraproduktivni“ za regionalnu bezbednost, izjavio je ruski predsednik


SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prinude Peking zbog njegovih veza sa Rusijom, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov


Ostale novosti iz rubrike »